Jednym z rozwiązań dla energooszczędnego i przyjaznego środowisku domu jest wykorzystanie energii słonecznej. Słońce nic nie kosztuje i stanowi źródło, z którego można korzystać wedle własnego uznania. Przy budowie domu mamy do wyboru dwie formy zastosowania energii słonecznej, są to kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Pierwsze z nich ? kolektory słoneczne są urządzeniami, które dają możliwość przekształcenia światła słonecznego w ciepło. Wykorzystuje się je w celu podgrzania użytkowej wody, podgrzania wody w basenie lub jako wsparcie dla ogrzewania centralnego.

Druga grupa urządzeń to ogniwa fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest zamiana energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną. Są one potocznie nazywane bateriami słonecznymi. Bardzo powszechnie są wykorzystywane w niewielkich urządzeniach, jak np. kalkulatory, służąc jako źródło ich zasilania, lub popularne lampki solarne ustawiane w ogrodach.

Urządzenia takie zawierają baterie, które ładują się w ciągu dnia na słońcu i uruchamiają lampy o zmierzchu. Energię gromadzoną przez baterie słoneczne można wykorzystać w rozmaity sposób, np. ogrzewanie wody, oświetlenie łodzi żaglowej, uruchomienie pompy, oświetlenie w domu, oświetlenie znaków drogowych czy nawet w celu ładowania przenośnych urządzeń.

Zalety wykorzystywania w domu energii słonecznej:

  • Słońce stanowi niewyczerpane źródło energii,
  • Dzięki światłu słonecznemu możliwe jest wytworzenie prądu elektrycznego lub ciepła,
  • Ze słońca można korzystać za darmo,
  • Energia słoneczna stanowi tzw. czystą energię, co oznacza, że nie emituje żadnych zanieczyszczeń do środowiska,
  • Kolektory słoneczne są stosunkowo niedrogie w zakupie oraz łatwe w montażu.

charakter energii słonecznej

Wady wykorzystywania w domu energii słonecznej:

  • Uzależnienie od pory roku ? w Polsce zimą mamy zbyt małą ilość słońca, nie wystarcza ona do ogrzania dużych zbiorników wody,
  • Ilość ciepłej wody jaką będziemy mieć w domu uzależniona jest od pogody. Może się okazać, że wystąpiło bardzo niskie nasłonecznienie i woda w zbiorniku nie została nagrzana tak więc pozostajemy bez ciepłej wody.

Gdy decydujemy się na budowę domu warto rozważyć takie rozwiązania jak wykorzystanie energii słonecznej. Hybrydowe połączenie form pozyskiwania ciepła oraz energii elektrycznej może okazać się dla nas bardzo korzystne w przyszłości ? uniezależnić nas od firm energetycznych bądź znacząco zmniejszyć nasze rachunki.

Kategorie: Technologie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.