Jednym z rozwiązań dla energooszczędnego i przyjaznego środowisku domu jest wykorzystanie energii słonecznej. Słońce nic nie kosztuje i stanowi źródło, z którego można korzystać wedle własnego uznania. Przy budowie domu mamy do wyboru dwie formy zastosowania energii słonecznej, są to kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Pierwsze z nich – kolektory słoneczne są urządzeniami, które dają możliwość przekształcenia światła słonecznego w ciepło. Wykorzystuje się je w celu podgrzania użytkowej wody, podgrzania wody w basenie lub jako wsparcie dla ogrzewania centralnego.

Druga grupa urządzeń to ogniwa fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest zamiana energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną. Są one potocznie nazywane bateriami słonecznymi. Bardzo powszechnie są wykorzystywane w niewielkich urządzeniach, jak np. kalkulatory, służąc jako źródło ich zasilania, lub popularne lampki solarne ustawiane w ogrodach.

Urządzenia takie zawierają baterie, które ładują się w ciągu dnia na słońcu i uruchamiają lampy o zmierzchu. Energię gromadzoną przez baterie słoneczne można wykorzystać w rozmaity sposób, np. ogrzewanie wody, oświetlenie łodzi żaglowej, uruchomienie pompy, oświetlenie w domu, oświetlenie znaków drogowych czy nawet w celu ładowania przenośnych urządzeń.

Zalety wykorzystywania w domu energii słonecznej:

  • Słońce stanowi niewyczerpane źródło energii,
  • Dzięki światłu słonecznemu możliwe jest wytworzenie prądu elektrycznego lub ciepła,
  • Ze słońca można korzystać za darmo,
  • Energia słoneczna stanowi tzw. czystą energię, co oznacza, że nie emituje żadnych zanieczyszczeń do środowiska,
  • Kolektory słoneczne są stosunkowo niedrogie w zakupie oraz łatwe w montażu.

charakter energii słonecznej

Wady wykorzystywania w domu energii słonecznej:

  • Uzależnienie od pory roku – w Polsce zimą mamy zbyt małą ilość słońca, nie wystarcza ona do ogrzania dużych zbiorników wody,
  • Ilość ciepłej wody jaką będziemy mieć w domu uzależniona jest od pogody. Może się okazać, że wystąpiło bardzo niskie nasłonecznienie i woda w zbiorniku nie została nagrzana tak więc pozostajemy bez ciepłej wody.

Gdy decydujemy się na budowę domu warto rozważyć takie rozwiązania jak wykorzystanie energii słonecznej. Hybrydowe połączenie form pozyskiwania ciepła oraz energii elektrycznej może okazać się dla nas bardzo korzystne w przyszłości – uniezależnić nas od firm energetycznych bądź znacząco zmniejszyć nasze rachunki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane Posty

Technologie

Oszczędzanie zacznij od fundamentów

Projektując dom — warto wykorzystać innowacyjne rozwiązania, które pomogą nam usprawnić zabudowę jednorodzinną. Współcześnie wykorzystuje się wiele metod fundamentowania. Po części wynika to z nośności gruntu. Jednak w dużej mierze istotne jest, by usprawnić samą Czytaj więcej…

Dom

Kominek z płaszczem wodnym

Pomimo wyglądu nie odbiegającego od tradycyjnych wkładów kominkowych, działanie kominków wyposażonych w płaszcz wodny jest skrajnie różne. W czasie swojego działania nie ogrzewają one powietrza, a wodę, która zasila instalację ogrzewania centralnego. Można więc stwierdzić, Czytaj więcej…

Technologie

Rekuperacja czyli nowoczesna wentylacja

Rekuperator stanowi nie jako serce systemów wentylacyjnych w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Dzięki tym urządzeniom powietrze w domach jest świeże, wentylacja bardziej efektywna i zmniejszają się straty ciepła a co za tym idzie i koszty Czytaj więcej…