Efektywność jest słowem, które kojarzy nam się bardzo dobrze. Lubimy kiedy pracownicy są efektywni, i sami cieszymy się, gdy jesteśmy za takich uznawani. Jest to miara tego w jakim stopniu osiągane są wyznaczone cele. W przypadku firmy jest ona nazywana efektywną, gdy potrafi w pełny sposób wykorzystywać posiadane zasoby do wytwarzania produktów, oraz nie gromadzi niepotrzebnych zapasów. Istnieje jednak inne zastosowania dla tego słowa. Efektywność możemy powiązać z energią, a tym samym z urządzeniami oraz działaniem maszyn. Czego dokładnie dotyczy i kto może z tego skorzystać?

Czym jest efektywność energetyczna?

Z terminem tym spotykamy się w różnych sytuacjach. Dotyczy on oszczędności w użytkowaniu oświetlenia, sprzętów RTV i AGD, instalacji przemysłowych, a także budownictwa. Termin ten wyjaśnia ustawa o efektywności energetycznej. Wskazuje ona, że jest to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego obiektu, instalacji lub urządzenia technicznego w normalnych warunkach użytkowania i eksploatacji, do ilości zużytej energii elektrycznej niezbędnej do uzyskania efektu przeznaczenia.

Audyty efektywności energetycznej

Termin ten może brzmieć nieco zawile, jednak nie jest to nic skomplikowanego. Efektywność energetyczna polega na uzyskaniu jak najlepszego efektu, w takich samych warunkach, jednak przy użyciu znacznie mniejszej ilości energii. Największą korzyścią jest oszczędność energii oraz troska o środowisko naturalne, gdyż dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej, maleje emisja zanieczyszczeń.

Jakie są rodzaje klas energetycznych?

Urządzenia, obiekty i instalacje muszą posiadać oznakowanie wskazujące na ich klasę energetyczną, czyli energię potrzebną do uzyskania dobrego efektu końcowego. Regulują to rozporządzenia i dyrektywy Unii Europejskiej. Dzięki nim wiadomo w jaki sposób oznaczyć i jakie warunki powinny spełniać poszczególne przedmioty. Do 2020 roku powszechne było stosowanie etykiet energetycznych zawierających zwiększającą się liczbę plusów (A+, A++, A+++). Zostało to jednak zmienione na następujące klasy energetyczne:

  • A ? oznaczona kolorem ciemnozielonym. Budynki i sprzęty produkują tyle energii ile zużywają. Co istotne produkcja odbywa się z odnawialnych źródeł. W przypadku nieruchomości, są to tak zwane budynki pasywne i niskoenergetyczne. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju unowocześnień obiekty te oszczędzają zużycie energii i przy okazji wydatki, chociażby na ogrzewanie domu. Jest to klasa zarezerwowana dla najbardziej zaawansowanych sprzętów, w starej skali nie istnieje jej odpowiednik.
  • B ? wartość wskaźnika charakterystyki energetycznej mieści się w przedziale 0,26 ? 0,50. Są to urządzenia i obiekty znacznie przekraczające energooszczędność funkcjonujących obecnie modeli, oznaczenie ?B? umieszczone jest na zielonym kolorze.
  • C ? oznaczona jasnozielonym kolorem. To w tej klasie mieszczą się najbardziej wydajne urządzenia dostępne na rynku. Jest to dawna klasa A+++.
  • D ? dawniej znajdowały się w tej klasie urządzenia zakwalifikowane do grupy A+++. Oznakowanie jest koloru żółtego, urządzenia oferują wysoki poziom oszczędności.
  • E ? mieszczą się w niej nieco mniej wydajne urządzenia, które do tej pory były oznaczane klasa A++. Pomimo niższej ceny, zapewniają one sporą oszczędność, jednak są znacznie tańsze od wyższych klas. Znakuje ją kolor jasnopomarańczowy.
  • F ? oznaczona kolorem ciemnopomarańczowym. Znaleźć w niej można urządzenia, które były kiedyś w klasie energetycznej A+ oraz B.
  • G ? przeznaczona jest dla urządzeń najgorzej oszczędzających energię, stąd też do jej oznakowania wybrano kolor czerwony. Dawniej urządzenia mieszczące się w tej klasie były oznaczone jako klasa B lub C.

Przyznanie właściwej klasy energetycznej w Polsce reguluje Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię.

Audyty efektywności energetycznej

Rola audytu efektywności energetycznej

W wyznaczeniu i wykorzystaniu potencjału efektywności energetycznej warto skorzystać z tzw. białego certyfikatu, czyli świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Ocena energetyczna określana jest na podstawie obliczenia zapotrzebowania obiektu na energię dzięki której możliwe jest oszczędzanie energii potrzebnej do wentylacji, ogrzewania czy klimatyzacji. Trzeba zaznaczyć, że audyt efektywności energetycznej zwany również białym certyfikatem jest niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie budynku. Z obowiązku posiadania białego certyfikatu są zwolnione obiekty budowane na własny użytek.

Dzięki zastosowaniu oznakowań wiadomo ile energii powinny zużywać sprzęty, to z kolei przekłada się na prostotę kalkulacji oszczędności. W przypadku zakupu mieszkania warto zabiegać o przedstawienie tego dokumentu, pozwoli to na racjonalne użytkowanie sprzętów i obiektów, przyczyni się do oszczędności i troski o wspólne dobro jakim jest środowisko naturalne.

 

Kategorie: Ciekawostki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.