Odpowiedni dobór drzwi zewnętrznych to dla wielu osób duże wyzwanie.

Są one wizytówką domu, przez co muszą wpasowywać się w jego styl zewnętrzny oraz estetykę wnętrza, ale ponadto muszą być tak skonstruowane, by mogły chronić dom przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami z otoczenia.

Aby ułatwić sobie wybór, ludzie kupują drzwi na zamówienie u stolarzy, ponieważ oni jako specjaliści w tej dziedzinie są w stanie nieraz dobrać je najlepiej. Nie można jednak zapominać, że stolarz potrzebuje już odpowiednie instrukcje by stworzyć właściwy projekt, dlatego o kilku ważnych aspektach trzeba pamiętać jeszcze przed spotkaniem z nim. Zobaczmy, na co trzeba zwrócić uwagę.

Materiał

Choć stolarz może zaproponować dobór odpowiedniego materiału do drzwi zewnętrznych, to nam powinno zależeć też na tym, by współgrał on z naszym wnętrzem.

Najpopularniejsze są oczywiście drzwi drewniane, jednak problemem jest tutaj to, jakiego rodzaju drewno wybrać. Stolarze najczęściej polecają drewno z drzew iglastych, ponieważ one są najbardziej odporne na działania atmosferyczne, czyli silne ulewy, wilgoć, wiatry, promienie słoneczne itp.

Czasami jednak naturalny wygląd drewna nijak wpasowuje się w wystrój domu. Dlatego też ludzie coraz częściej wybierają drzwi z tworzyw sztucznych takich jak aluminium czy PVC. Należy jednak pamiętać, że choć są one dużo łatwiejsze do utrzymania i cechują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne to bardzo często nie są one tak solidne jak drewno.

Wytrzymałość 

I tutaj pojawia się następny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze. To jak odporne na zniszczenia są drzwi zależy w głównej mierze od tego jak bardzo będą one zabezpieczać dom np. przed włamywaczami. Sztuczne tworzywo łatwo jest wygiąć, naruszyć i wywarzyć natomiast wiele ankiet i sondaży wskazuje na to, że włamania do domów z drzwiami drewnianymi występują coraz rzadziej przez coraz lepszą wytrzymałość drewna.

Izolacja

Oprócz ochrony przed włamywaczami drzwi zewnętrzne mają na celu izolować wnętrze domu przed zimnem, hałasem, deszczem, śniegiem itd.

Dlatego też przy wyborze i projektowaniu wymarzonych drzwi trzeba zwrócić uwagę na ich dodatki, które pozwolą na skuteczną ochronę przed powyższymi czynnikami.

Najczęściej do drzwi montuje się:

  • Różnego rodzaju uszczelki zapewniającej izolację akustyczną
  • Wodoszczelne framugi
  • Ościeżnice
  • Dodatkowe zadaszenie

Inne dodatki

Ponadto warto zwrócić również uwagę na bezpieczeństwo przed włamaniem, zwłaszcza jeśli drzwi nie są wykonane z drewna. w takim wypadku najczęściej do drzwi montuje się:

  • specjalne klamki chroniące zamek przez rozwierceniem
  • zamki z ryglami
  • bolce antywłamaniowe
  • wręgi francuskie

drzwi wrocław

Montaż

Ostatnią z bardziej istotnych kwestii poruszanych przy zamawianiu drzwi czy też ich kupowaniu powinien być ich montaż. Czasami nie posiadamy warunków aby wstawić drzwi samodzielnie i jeśli chcemy mieć pewność, że są one odpowiednio zamontowane, warto prosić o pomoc fachowców. Wtedy będziemy mieć pewność, że są one bezpiecznie przytwierdzone.

Niektóre firmy sprzedające drzwi nie mają w swojej ofercie montażu, wtedy też warto kontaktować się ze stolarzami z danego miasta. Aby znaleźć odpowiedniego fachowca, wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę np. stolarz Wrocław drzwi i na pewno znajdzie się ktoś służący pomocą.

Jak widać, przy wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych warto posiadać podstawową wiedzę na temat ich tworzenia. O wszystkie z powyżej wymienionych aspektów warto też pytać stolarzy i innych fachowców, ponieważ to oni znają wszystkie współczynniki mające zapewnić drzwiom wysoką izolację oraz ładny wygląd. Nie warto jednak iść na takie spotkanie nieprzygotowanym zwłaszcza jeśli chcemy, by drzwi służyły nam na wiele lat.

Kategorie: Dom

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.