Pomimo wyglądu nie odbiegającego od tradycyjnych wkładów kominkowych, działanie kominków wyposażonych w płaszcz wodny jest skrajnie różne. W czasie swojego działania nie ogrzewają one powietrza, a wodę, która zasila instalację ogrzewania centralnego. Można więc stwierdzić, że mają działanie zbliżone do pieca. Innym ich zadaniem jest również przygotowywanie ciepłej wody użytkowej.

Ekologiczny kominek w domu

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie ekologiczne, pozwalające na znaczące zmniejszenie kosztów płynących z ogrzewania domu. Jest jednak postrzegany jako produkt o niskiej praktyczności ponieważ wymaga stałego uzupełniania paliwa. Drewno kominkowe to materiał stosunkowo łatwo dostępny, a jego ceny plasują się na dość niskim poziomie, więc kwestie ekonomiczne mimo wszystko przemawiają na korzyść montażu urządzenia. Większość producentów publikuje dane, iż kominki z płaszczem wodnym gwarantują możliwość dogrzania domu nawet do powierzchni nawet do 350 metrów kwadratowych.

W korzystaniu z kominków tego typu problematyczny może być wyjazd właścicieli na dłuższy czas w trakcie zimy. Kominek przestanie grzać, pomieszczenia ulegną wychłodzeniu, a duże mrozy mogą spowodować zamarznięcie i uszkodzenie całej instalacji. Aby uniknąć takich następstw warto zainstalować dodatkowy system grzewczy np. kocioł olejowy, elektryczny lub gazowy, który dzięki odpowiedniemu zautomatyzowaniu będzie włączał się gdy zaniknie praca kominka i wyłączał gdy kominek znów zacznie pracować.

kominek energooszczędny

Dyskretna instalacja

Instalacja projektowana jest najczęściej w bardzo estetyczny sposób, przeważająca większość jej elementów jest ukryta lub pozostaje w ładnej obudowie. Aby jednak było to w pełni możliwe to ważne jest aby decyzję o zastosowaniu takiego właśnie rozwiązania podjąć na etapie projektowania domu lub najpóźniej w czasie jego budowy.

Aby kominek funkcjonował w pełni bezpiecznie oraz prawidłowo należy stosować się do zaleceń producenta. Uwarunkowania instalacyjne określane przez prawo określają m.in. zastosowanie odpowiedniego przewodu kominkowego, o średnicy 180-200 mm oraz wysokości najczęściej minimalnie 4-6 metrów. Wykonuje się go z cegły wyposażonej we wkład z blachy żaroodpornej lub z gotowych betonowych elementów systemowych.

Połączenie z ogrzewaniem centralnym

Istotny element stanowi również właściwe połączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji ogrzewania centralnego. Kominek musi zostać przyłączony do innego rodzaju pieca, przy zastosowaniu zestawu wymiennikowo-pompowego, który montowany jest w przeważającej większości przypadków w kotłowni. Tak więc projekt powinien zakładać doprowadzenie do pomieszczenia kotłowni dwóch rur przyłączeniowych. Konieczne jest również doprowadzenie do kominka źródła zimnej wody, oraz możliwości odprowadzania przegrzanej wody. W bliskim sąsiedztwie kominka powinno się umieścić gniazdo elektryczne, które może znaleźć zastosowanie do montażu ewentualnych sterowników, a także przewody elektryczne, które niezbędne będzie w celu przyłączenia pomp c.o.

Pomieszczenie, w którym znajdzie się kominek musi być wyposażone w grawitacyjny napływ świeżego powietrza, które wykorzystywane będzie w procesach spalania. Ważny jest więc odpowiedni system wentylacyjny domu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane Posty

Dom

Nowoczesne systemy klimatyzacji w domu lub biurze

Jeszcze do niedawna klimatyzacja kojarzyła się większości przeważnie negatywnie. Przez długi czas kojarzona z wiecznym bólem gardła, karku, ciągłymi przeciągami, wysuszoną skórą i nieprzyjemnie mechanicznym hałasem. Aktualne innowacje technologiczne zmieniają charakter systemów klimatyzacyjnych. Modernistyczne klimatyzacje Czytaj więcej…

Dom

Jak obniżyć koszty ogrzewania w domu lub mieszkaniu ?

W czasie letnich miesięcy usilnie szukamy każdego chłodniejszego miejsca, szeroko otwieramy okna, chętnie przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Zimą natomiast wiele z nas ma przed oczami, że najchętniej usiadłoby przed kominkiem nieopodal dużego okna i tak Czytaj więcej…

Dom

Segregacja i utylizacja śmieci

Segregacja odpadów jest jedną z ważniejszych gałęzi dbałości o środowisko naturalne. Wrzucając konkretne odpady do odpowiednich pojemników przyczyniamy się do ich powtórnego wykorzystania, a co za tym idzie wolniej „rosną” góry śmieci na wysypiskach i Czytaj więcej…