Oświetlenie odgrywa w naszym codziennym życiu bardzo ważną rolę. Dzięki niemu możemy np. bezpieczne poruszać się po drodze samochodem lub innym pojazdem, wykonywać różne czynności po zmroku, czytać książki i wiele więcej.

Jednak są osoby, dla których oświetlenie jest potrzebne nie tylko w nocy, ale także przez całą dobę, a bez niego nie mogłyby wykonać swojego zawodu. Takimi osobami są górnicy pracujący w kopalniach, gdzie panują całkowite ciemności. Dzięki rozwojowi technologii obecnie możliwe jest zapewnienie tak skutecznego oświetlenie, że praca pod ziemią staje się bardzo komfortowa i bezpieczna.

Jednak wiele lat temu, gdy górnictwo dopiero się rozwiało, zapewnienie niezawodnego źródła światła nie było tak łatwe, co mocno ograniczało możliwości wydobycia surowców i zwiększało ryzyko różnego rodzaju wypadków. 

Historia lamp górniczych

Początki górnictwa sięgają czasów prehistorycznych, a dokładnie epoki kamienia. W tamtych czasach wydobycie było więc mocno ograniczone przez brak jakiejkolwiek technologii, która mogłaby w tym pomóc. Jednak pomimo tego ludzie w tamtych czasach prowadzili wydobycie m.in. krzemienia i musieli w jakiś sposób zapewnić sobie źródło sztucznego oświetlenie, ponieważ pod ziemią było to niezbędne.

W tych prehistorycznych czasach do oświetlenia korytarzy kopalni używano łuczywa, czyli kawałka nasączonego żywicą drewna, które wcześniej poddawano suszeniu. Tak przygotowane łuczywo zapewniało wystarczającą ilość światła przy niewielkiej ilości wytwarzanego dymu.

W późniejszych czasach wnętrza kopalni rozświetlały tzw. kaganki, czyli gliniane naczynia wypełnione najczęściej zwierzęcym tłuszczem i wyposażone w knot z włókien roślinnych lub zwierzęcej sierści. W Polsce pierwsze łuczywa i kaganki były wykorzystywane m.in. w prehistorycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach.

Na początku XIX wieku w kopalniach zaczęto stosować nowe rozwiązanie, jakim były lampy olejowe. Natomiast pod koniec tego wieku wyparły je lampy karbidowe, które dawały 10 razy więcej światła niż lapy olejne. Friedrich Woehler, który był niebieckim chemikiem, odkrył, że acetylent wapnia zwany karbidem pod wpływem działania wilgoci ulega rozkładowi, a efektem tego procesu jest wydzielanie palnego gazu, jakim jest acetylen. Dzięki temu odkryciu możliwe było skonstruowanie lampy karbidowej.

Niestety wszystkie tego typu lampy miały jedną podstawową wadę, światło było przez nie generowane dzięki spalaniu paliwa np. drewna, oleju czy też acetylenu. Jak wiadomo, w kopalniach często naturalnie występują różnego rodzaju wybuchowe gazy jak np. metan. Z tego powodu konieczne było skonstruowanie lampy bezpłomieniowej, która nie stwarza ryzyka wybuchu gazu w kopalni. Dzięki postępowi technologicznemu skonstruowano lampy elektryczne, które użytkowane są aż do dziś, tylko pod zdecydowanie wydajniejszą, bardziej energooszczędną i niezawodną formą. 

Współcześnie stosowane oświetlenie kopalni

Rozwój technologii sprawił, że obecnie praca w kopalni stała się znacznie łatwiejsza i dużo bezpieczniejsza, niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. Aktualnie większość korytarzy w kopalniach oświetlonych jest dzięki specjalnym lampom odpornym na wstrząsy, pył, kurz, wysoką temperaturę i inne tego typu niekorzystne warunki. Dzięki temu można przez chwilę zapomnieć, że jest się tak głęboko pod ziemią.

Coraz częściej stosuje się lampy LED, które oprócz tego, że mają bardzo dobrą wydajność i są trwałe, to pobierają także bardzo niewiele energii. Oczywiście są miejsca, gdzie oświetlenie jest ograniczone lub nie ma go w ogóle. W takich fragmentach kopalni górnicy stosują indywidualne źródła światła np. różnego rodzaju latarki montowane na kaskach, które też najczęściej wyposażone są w diody LED.

oświetlenie kopalni

Dlaczego oświetlenie w kopalni jest tak ważne?

Odpowiednie oświetlenie kopalni to jedna z najważniejszych kwestii. Dzięki temu wszyscy pracownicy mają zapewnioną dobrą widoczność, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Przy dobrym świetle wzrok oraz organizm człowieka wolniej się także męczy, a jak wiadomo, zmęczenie jest bardzo częstym powodem popełniania różnego rodzaju błędów w pracy i nie tylko. Kopalnia jest takim miejscem, gdzie na błędy nie można sobie pozwolić i z tego względu równomierne oświetlenie o odpowiednich parametrach jest tak ważne. 

Kategorie: Technologie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.