Jeszcze do niedawna klimatyzacja kojarzyła się większości przeważnie negatywnie. Przez długi czas kojarzona z wiecznym bólem gardła, karku, ciągłymi przeciągami, wysuszoną skórą i nieprzyjemnie mechanicznym hałasem. Aktualne innowacje technologiczne zmieniają charakter systemów klimatyzacyjnych. Modernistyczne klimatyzacje stwarzają zdrowy dla człowieka klimat!

Charakterystyka nowatorskiej klimatyzacji

Postępowa technologia stworzyła systemy klimatyzacyjne, które tradycyjnie chłodzą, ale też ogrzewają, osuszają i nawilżają powietrze. Oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i tworzą niemal, że naturalny dla człowieka klimat. Ta zdobycz techniki jest ratunkiem dla alergików. Nowoczesne klimatyzatory są ciche, co jest szczególnie ważne dla użytkowników mieszkających w dużych miastach charakteryzujących się ciągłym hałasem. Udowodniono, że jakość powietrza ma wpływ na zdrowie, ale i samopoczucie. Systemy klimatyzacji montowane są zarówno w mieszkaniach i domach, jak i w firmach, lokalach usługowych, sklepach, biurach, urzędach, szkołach, kawiarniach, przychodniach, galeriach handlowych, marketach i obiektach przemysłowych. Każdy pomieszczenie wymaga indywidualnego podejścia i dopasowania odpowiedniego systemu klimatyzacji. Większość nowoczesnych systemów jest energooszczędna.

Klimatyzacji nie powinno się mylić z wentylacją, choć mogą razem stanowić jeden wspólny układ, wówczas układ taki wymienia powietrze i utrzymuje parametry powietrza na preferowanym poziomie. Pomieszczenia korzystające z układów wentylacyjno-klimatyzacyjnych ustawiają zarówno temperaturę, jak i wilgotność powietrza. Często systemy wymagają zainstalowania złożonej instalacji. Na rynku jest wiele nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych i istnieje parę kryteriów ich klasyfikacji. Nie ma jednoznacznego podziału, analizuję się systemy według kryteriów.

Podział systemu klimatyzacji:

  1. Ze względu na cel klimatyzowania obiektu:
  • klimatyzacja komfortu ? celem jest stworzenie odpowiednich warunków dla użytkowników;
  •  klimatyzacja przemysłowa – potrzeba klimatyzacji wynika z wymagań technologicznych np. wymogów produkcji;
  • klimatyzacja precyzyjna zwana technologiczną – z dużą dokładności utrzymuje wymagane parametry powietrza, ma za zadanie utrzymywać warunki odpowiednie dla delikatnych urządzeń.

serwis klimatyzacji2)  ze względu na budowę instalacji / ilość obsługiwanych pomieszczeń:

  • klimatyzacja centralna ? obejmuje cały budynek lub jego konkretną część, istnieje wiele możliwości i rodzajów;
  • klimatyzacja miejscowa – dotyczy pojedynczych pomieszczeń, dla których przeznaczony jest układ składający się z parownika we wnętrzu i sprężarki na zewnątrz. Przykładem takiej klimatyzacji jest klimatyzator typu split.

3) Ze względu na rodzaj czynnika transportującego chłód/ciepło:

  • systemy powietrzne ? wykorzystuje przewody wentylacyjne do transportowania strumieni powietrza, które przekraczają minimalne wymagania higieniczne. Taki transport powietrza wymaga dużej ilości energii.
  •  system powietrzno-freonowy i powietrzno-wodny ? dostarcza świeże powietrze wyłącznie w ilości spełniającej wymagania higieniczne. Do transportu używane są media takie jak gaz czy woda, które zasilają belki chłodzące, klimakonwektory czy klimakonwektory wentylatorowe. Urządzenia te ochładzają powietrze bezpośrednio w pomieszczeniach.

Jak wybrać klimatyzację dla siebie

Nowoczesne klimatyzacje posiadają ciekawe narzędzia. W dzisiejszych czasach użytkownik ma do wyboru wiele funkcjonalnych dodatków do klimatyzacji. Szczególnie korzystne dla zdrowia są filtry absolutne oczyszczające pomieszczenia m.in. z zarodników grzybów i pleśni, roztoczy czy dymu papierosowego. Interesujący jest również filtr antybakteryjny, który emituje antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze atomy srebra. Coraz częściej używa się generatorów jonów ujemnych, czyli tak zwanych ” witamin powietrza” występujących w lasach. Na rynku pojawił się także filtr uwalniający witaminę C, która ma wyjątkowo korzystne dla człowieka właściwości, np. hamuje negatywne skutki działania wolnych rodników. Już z innej beczki, ciekawym wynalazkiem jest gruntowy wymiennik ciepła, wykorzystujący energię zawartą w ziemi i wstępnie przygotowujący powietrze wchodzące do rekuperatora.

Kategorie: Dom

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.