Budujesz dom lub zabierasz się za gruntowny remont swojej nieruchomości? Projektowanie wymarzonego mieszkania wiąże się z dużą ilością stresu, ale i przyjemności.

W końcu już nie długo wprowadzisz się do miejsca przygotowanego dokładnie według Twoich upodobań. W fazie Tworzenia planu nowego mieszkania nie zapomnij zadbać o prawidłowe rozmieszczenie drzwi. Ten krótki artykuł przybliży Ci najważniejsze zasady, którymi powinieneś się wtedy kierować.

Kiedy wybrać lewe, a kiedy prawe drzwi?

Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kiedy otwierają się w naszą stronę, po lewej stronie znajdować się będą ich zawiasy, zaś po prawej klamka. W przypadku drzwi prawych rozmieszczenie tych elementów będzie dokładnie odwrotne. Być może zaskoczy Cię, że to wcale nie Twoja prawo lub leworęczność powinna być głównym czynnikiem decydującym o wyborze drzwi, ale raczej ułożenie pomieszczenia. Otwarte drzwi nie powinny bowiem obijać się o ścianę ani sprzęty.

Odległość drzwi od krawędzi ściany

Pamiętaj, by nie pozostawić zbyt wąskiej krawędzi ściany do osadzenia drzwi. W przeciwnym razie nie będą one otwierały się do końca, a po czasie na ścianie będzie widoczny ślad uderzeń klamki.

Drzwi a włącznik światła

Drzwi nie powinny otwierać się w sposób, który utrudni Ci dostęp do włącznika światła. To szczególnie ważne dla osób, które nocą odczuwają potrzebę udania się do kuchni po szklankę wody.

Zapobiegaj zderzaniu się drzwi

Możliwe, że do przemieszczania się pomiędzy pokojami w Twoim mieszkaniu służy wąski korytarz. Warto spędzić chwilę czasu nad opracowaniem rozwiązania, dzięki któremu prowadzące do nich drzwi nie będą zderzały się za sobą. Niepożądane są również sytuacje, w którym otwarte drzwi do jednego pokoju blokują dostęp do drugiego. Rozwiązaniem pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca jest na przykład stosowanie drzwi przesuwnych. Dobry pomysłem mogą okazać się również drzwi harmonijkowe, nie zapewniają one jednak wystarczającego poziomu prywatności w łazience lub sypialni.

Drzwi montowane na poddaszu

Jeżeli niektóre z pomieszczeń w Twoim domu znajdują się na poddaszu, powinieneś poświęcić szczególną uwagę sporządzeniu pomiarów w celu zaplanowania rozmieszczenia ich drzwi. Z pewnością chcesz bowiem uniknąć sytuacji, w której otwierające się skrzydło drzwi napotka i porysuje skos sufitu. Gdy nie da się tego uniknąć, możesz zastosować drzwi łamane.

Drzwi wahadłowe – doskonałe dla kuchni?

We własnym mieszkaniu możesz nieco zaszaleć, jeśli chodzi o rodzaje montowanych drzwi i wcale nie musisz trzymać się utartych schematów. Zdarza się, że często przenosisz z kuchni do salonu naczynia z gorącym posiłkiem? Zastosowanie drzwi wahadłowych, które mogą być otwierane bez używania rąk, z pewnością ułatwi Ci to zadanie.

Drzwi do łazienki

Nie zapomnij o przepisach prawa budowlanego, które zawierają wymogi dotyczące montażu drzwi łazienkowych. Znajdziesz je w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z regulacjami zawartymi w tym akcie, drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz, nigdy do wewnątrz tego pomieszczenia.

Drzwi powinny także zapewnić łazience optymalną wentylację. Z tego względu umieść je naprzeciwko kratki kanału wentylacyjnego i nie zapomnij wyposażyć we własne otwory wentylacyjne na dole skrzydła. Ich rolę może pełnić kratka w drzwiach, podcięcie lub tuleje wentylacyjne.

wentylacja łazienki

Kiedy stosować przeszklone drzwi?

Wyposażenie drzwi w mleczną, matową szybę dodaje ich wyglądowi lekkości i elegancji. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku drzwi do łazienki, ponieważ w ten sposób zobaczysz zapalone światło i łatwo zorientujesz się, czy jest ona aktualnie zajęta. Możesz zamontować przeszklone drzwi także w wejściach do pokojów, jeżeli zależy Ci na tym, by na korytarz docierało więcej światła.

Montaż drzwi ? komu powierzyć to zadanie?

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozmieszczaniu drzwi w mieszkaniu. Ponieważ prawidłowe wykonanie tego zadania jest ważne dla Twojego komfortu, warto powierzyć je prawdziwym specjalistom. Jakościowe drzwi z montażem we Wrocławiu zamówisz w sklepie Drzwi Wroc.

Kategorie: Porady

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.