W czasie letnich miesięcy usilnie szukamy każdego chłodniejszego miejsca, szeroko otwieramy okna, chętnie przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Zimą natomiast wiele z nas ma przed oczami, że najchętniej usiadłoby przed kominkiem nieopodal dużego okna i tak obserwowało mroźną aurę. Chcemy aby było nam ciepło, aby nie trzeba było wychodzić z domu. Problem tego, że jest ciepło w domu zimą pojawia się gdy przychodzi do ponoszenia kosztów ogrzewania. W domach mamy różne systemy grzewcze, istnieje jednak kilka uniwersalnych metod, które pomogą oszczędzić na ogrzewaniu.

 

  1. Pomieszczenia wietrzymy krótko ale intensywnie ? okna otwieramy wszystkie na kilka minut, mieszkanie się przewietrzy i zamykamy. Jeśli przy grzejnikach mamy zainstalowane termostaty należy je wyłączyć aby w czasie wietrzenia nie nasilały racy grzejników.

 

  1. Poziom wilgoci i wentylacja w mieszkaniu ? dbajmy aby wentylacja w naszym mieszkaniu działała sprawnie, unikajmy wzrastania poziomu wilgotności powietrza w domu, gotujmy pod przykryciem lub korzystajmy wyciągu kuchennego, unikajmy długich, gorących kąpieli i nadmiernego parowania wody.

 

  1. Optymalna temperatura ? starajmy się regulując pracę grzejników ustalać najoptymalniejszą temperaturę w poszczególnych częściach doby, dostosujmy ją również do trybu życia domowników. Najlepsza temperatura w pomieszczeniach użytkowych to 20-21 stopni C.

 

  1. Montaż termostatu – to małe urządzenie pomaga stale utrzymywać w pomieszczeniach optymalną temperaturę poprzez regulację pracy grzejników. To niewielka inwestycja może jednak przynieść daleko idące korzyści.

 

  1. Nie wolno zasłaniać grzejników ? każdy grzejnik montowany jest w dokładnie taki sposób aby nic do niego nie przylegało. My również nie powinniśmy go w żaden sposób zasłaniać ani zastawiać, nawet długą zasłoną, gdyż może to powodować straty ciepła nawet na poziomie 20%.

 

  1. Dbałość o sprawne grzejniki ? grzejniki w naszych domach powinny być sprawne, jeśli mamy nadal zamontowane takie starego typu warto wymienić je na nowsze, przyniesie to oszczędność, gdyż w grzejnikach starego typu krąży więcej wody, którą instalacja musi ogrzać, a to kosztuje więcej.

 

  1. Docieplenie budynku ? jeśli budynek w którym mieszkamy nie przechodził remontu elewacji w połączeniu z dociepleniem warto zorientować się w spółdzielni lub wspólnocie mieszkańców czy są takie plany, gdyż dobrze wykonane docieplenie może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 40%.

 

  1. Szczelne okna ? nowoczesne okna gwarantują zarówno szczelność jak i dobrą wentylację dzięki czemu znacząco zmniejszamy straty ciepła.

oszczędzanie na ogrzewaniu

Kategorie: Dom

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.