W czasie letnich miesięcy usilnie szukamy każdego chłodniejszego miejsca, szeroko otwieramy okna, chętnie przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Zimą natomiast wiele z nas ma przed oczami, że najchętniej usiadłoby przed kominkiem nieopodal dużego okna i tak obserwowało mroźną aurę. Chcemy aby było nam ciepło, aby nie trzeba było wychodzić z domu. Problem tego, że jest ciepło w domu zimą pojawia się gdy przychodzi do ponoszenia kosztów ogrzewania. W domach mamy różne systemy grzewcze, istnieje jednak kilka uniwersalnych metod, które pomogą oszczędzić na ogrzewaniu.

 

  1. Pomieszczenia wietrzymy krótko ale intensywnie – okna otwieramy wszystkie na kilka minut, mieszkanie się przewietrzy i zamykamy. Jeśli przy grzejnikach mamy zainstalowane termostaty należy je wyłączyć aby w czasie wietrzenia nie nasilały racy grzejników.

 

  1. Poziom wilgoci i wentylacja w mieszkaniu – dbajmy aby wentylacja w naszym mieszkaniu działała sprawnie, unikajmy wzrastania poziomu wilgotności powietrza w domu, gotujmy pod przykryciem lub korzystajmy wyciągu kuchennego, unikajmy długich, gorących kąpieli i nadmiernego parowania wody.

 

  1. Optymalna temperatura – starajmy się regulując pracę grzejników ustalać najoptymalniejszą temperaturę w poszczególnych częściach doby, dostosujmy ją również do trybu życia domowników. Najlepsza temperatura w pomieszczeniach użytkowych to 20-21 stopni C.

 

  1. Montaż termostatu – to małe urządzenie pomaga stale utrzymywać w pomieszczeniach optymalną temperaturę poprzez regulację pracy grzejników. To niewielka inwestycja może jednak przynieść daleko idące korzyści.

 

  1. Nie wolno zasłaniać grzejników – każdy grzejnik montowany jest w dokładnie taki sposób aby nic do niego nie przylegało. My również nie powinniśmy go w żaden sposób zasłaniać ani zastawiać, nawet długą zasłoną, gdyż może to powodować straty ciepła nawet na poziomie 20%.

 

  1. Dbałość o sprawne grzejniki – grzejniki w naszych domach powinny być sprawne, jeśli mamy nadal zamontowane takie starego typu warto wymienić je na nowsze, przyniesie to oszczędność, gdyż w grzejnikach starego typu krąży więcej wody, którą instalacja musi ogrzać, a to kosztuje więcej.

 

  1. Docieplenie budynku – jeśli budynek w którym mieszkamy nie przechodził remontu elewacji w połączeniu z dociepleniem warto zorientować się w spółdzielni lub wspólnocie mieszkańców czy są takie plany, gdyż dobrze wykonane docieplenie może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 40%.

 

  1. Szczelne okna – nowoczesne okna gwarantują zarówno szczelność jak i dobrą wentylację dzięki czemu znacząco zmniejszamy straty ciepła.

oszczędzanie na ogrzewaniu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane Posty

Porady

Pompa do studni – jak ją odpowiednio dobrać?

Decyzja o instalacji pompy zazwyczaj jest podejmowana w momencie remontu lub budowy studni. Wybór właściwej pompy powinien być dokładnie przemyślany. Powinna być ona właściwie dobrana pod kątem głębokości studni czy poziomu wody. Możemy wyróżnić kilka Czytaj więcej…

Porady

Tani ekogroszek do palenia w kominku

Od wielu lat poszukiwane są alternatywne źródła ciepła i ergonomiczne paliwa, które dodatkowo pozwolą nam sporo zaoszczędzić. Dobra jakość paliwa węglowego, umożliwi nam zachowanie bezpieczeństwa w naszym domu oraz w naturalnym środowisku.

Dom

Zalety i wady ogrzewań na podczerwień

Jeszcze kilka lat temu wydawać by się mogło, że w kwestii ogrzewania domów, mieszkań i powierzchni biurowych nie pojawi się już nic nowego. Większa część społeczeństwa w dalszym ciągu korzysta z tradycyjnych kaloryferów, do których Czytaj więcej…