Projektując dom ? warto wykorzystać innowacyjne rozwiązania, które pomogą nam usprawnić zabudowę jednorodzinną. Współcześnie wykorzystuje się wiele metod fundamentowania. Po części wynika to z nośności gruntu. Jednak w dużej mierze istotne jest, by usprawnić samą budowę domu i wprowadzić rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić czas i środki finansowe.

Z jakimi rodzajami fundamentowania możemy się spotkać?

Najpopularniejszym w budownictwie jednorodzinnym fundamentowaniem są łatwy fundamentowe. To technika, którą znają wszyscy budowlańcy. Polega na stworzeniu betonowych poszerzeń ścian nośnych. Dzięki temu wspiera się miejsca, w których występuje niewielkie obciążenie gruntu i zapobiega jego osuwaniu. Wśród technik fundamentowania możemy odnaleźć także ławy schodkowe fundamentowe. To rozwiązanie popularne jest na gruncie niepewnym. Wykorzystuje się je także podczas budowy domów na skarpach, częściowo podpiwniczonych oraz przylegających do innego budynku.

Dzięki fundamentom schodkowym możemy wykonać podpiwniczenie części domu. Jednak jest to odradzane rozwiązanie, ze względu na wysokie ryzyko zawilgocenia piwnicy. Trzecią możliwością fundamentowania są płyty fundamentowe. To rozwiązanie nadaje się w zasadzie na każdy grunt ? zarówno ten o niskiej, jak i wysokiej nośności.

Fundamenty? jak na nich zaoszczędzić?

Warto zastanowić się nad tym, który rodzaj fundamentowania będzie dla nas najekonomiczniejszy. Warto zwrócić uwagę na to, z jakimi rodzajami fundamentowania się spotykamy i jakie są ich następstwa. Na przykład w przypadku ław fundamentowych ? po postawieniu ścian musimy najpierw wylać posadzki. Dopiero wówczas będziemy w stanie położyć podłogi. Jednak gdy zastosujemy płyty fundamentowe ? samo fundamentowanie odbędzie się w znacznie krótszym czasie, ponieważ zamknie się to w okresie od 4 do 7 dni. Zaoszczędzimy też później na posadzkach, które należy wylewać w przypadku innych sposobów fundamentowania. Płyty fundamentowe są tak przygotowane, by uniknąć tej konieczności ? i móc jak najprędzej dokonać montażu podłóg i wykończenia domu.

Co ważne ? wybierając płyty fundamentowe ? możemy od razu zamontować ogrzewanie, ponieważ w projekcie tych sporej wielkości płyt żelbetonowych wykorzystuje się metody ogrzewania podłogowego. To pozwala na dodatkowe zaoszczędzenie pieniędzy na fachowcach, którzy na długie tygodnie zajęliby teren budowy w celu przygotowania instalacji pod takie ogrzewanie.

Gdzie stosuje się płyty fundamentowe?

Płyty fundamentowe, ze względu na znacznie lepszą od tradycyjnych rozwiązań izolację termiczną, stosuje się szczególnie w domach, budowanych w trudnych warunkach klimatycznych. Stabilność, którą dają płyty fundamentowe docenia się w Skandynawii. Gdzie podczas budowy na terenach górzystych docenia się monolityczność elementów fundamentowych, które zapewniają stabilizację ścianą i długotrwałość całemu budynkowi. Płyty fundamentowe stosuje się także, kiedy chcemy zadbać o usprawnienie budowy. Montaż płyty fundamentowej skraca czas wykończeń, ze względu na możliwość układania podłogi na płycie.

Współcześnie wykorzystuje się wiele metod fundamentowania ? od tych tradycyjnych, jak ławy fundamentowe i ławy schodkowe, aż po płyty fundamentowe. Każda z tych technik posiada swoich zwolenników i swoje zalety. Jednak przy gotowych planach domów ? warto wziąć pod uwagę płyty fundamentowe, zapewniające pewną trwałość samemu budynkowi, a także usprawniające późniejsze procesy wykończeniowe. Warto zwrócić uwagę na płyty fundamentowe z opcją grzania. Monolityczna konstrukcja płyty stanowi doskonały izolator ciepła od gruntu. Dodatkowy montaż ogrzewania podłogowego już w sam fundament pozwala na znaczne polepszenie parametrów cieplnych w domu, a także przyspieszenie samego procesu budowy. Płyty fundamentowe okazują się być przyszłością budownictwa.

Kategorie: Technologie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.