Decyzja o instalacji pompy zazwyczaj jest podejmowana w momencie remontu lub budowy studni. Wybór właściwej pompy powinien być dokładnie przemyślany. Powinna być ona właściwie dobrana pod kątem głębokości studni czy poziomu wody. Możemy wyróżnić kilka podstawowych grup pomp: pompy głębinowe, samozasysające, a także ręczne lub zatapialne. Każdy rodzaj posiada własne charakterystyczne cechy, dlatego tak ważne jest aby właściwie dobrać produkt odpowiedni do naszych potrzeb ? tylko wtedy będziemy mogli z niej komfortowo korzystać.

Pompy głębinowe

pompy głębinowe

fot.: hurtownia-pomp.pl

Pompa głębinowa jest najczęściej wykorzystywanym rodzajem pomp, które najlepiej sprawdzają się w przypadku głębokich studni. Rodzaj ten z powodzeniem można zastosować przy systemach wodociągowych, nawadniających oraz również gdy zachodzi konieczność obniżania poziomu wód gruntowych. Pompy głębinowe wykorzystuje się w przypadku występowania pitnych wód termalnych, mineralnych, a także morskich.

Aby właściwie dobrać pompę głębinową należy w pierwszej kolejności ustalić poziom, na którym utrzymuje się lustro wody. Dodatkowo urządzenie należy dobrać pod kątem straty z tytułu tłoczenia wody. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z porady specjalistów, którzy będą w stanie dokładnie określić parametry jakie powinna spełniać ów pompa w odniesieniu do konkretnej studni. Producenci obecnie oferują różnorodne pompy głębinowe, które cechują się znaczną uniwersalnością. Przykładem może być pompa OMNIGENA z serii T3, która świetnie sprawdza się zarówno do pompowania wody z wierconych ujęć głębinowych, studni kręgowych, a także ze wszelkich zbiorników wolnostojących.

Pompy samozasysające

Pompa samozasysająca jest również bardzo często nazywana pompą hydroforową. Pompy te wykorzystuje się do pompowania czystej wody. Istnieje kilka głównych rodzajów pomp samozasysających, spośród których można wyróżnić pompy elektryczne, wodne spalinowe oraz jedno- i wielostopniowe pompy. Ten rodzaj pomp jest w stanie zasysać wodę z pionu o wysokości 6-9 metrów, dlatego może być to dobre rozwiązanie w porównaniu z pompami głębinowymi, gdy otwór nie jest wyjątkowo głęboki.

Decydując się na zakup pompy samozasysającej koniecznie należy sprawdzić jak wydajne jest źródło, z którego będziemy pompować wodę, dodatkowo istotne jest by właściwie dobrać jej moc. Możemy wybrać model posiadający elektroniczne sterowniki zabezpieczające pompę przed większością negatywnych czynników zewnętrznych. Taki dodatek obecny jest m.in. w pompie MH 1400 OMNIGENA , która sprzedawana jest z osprzętem.

Pompy ręczne

Pompy ręczne stosuje się najczęściej w przypadku występowania czystej, pitnej wody. Przeważnie posiadają one zdolności do zasysania wody z głębokości od 7-8 metrów, jednak podczas wyboru tego modelu koniecznie należy kierować się tym na jakim poziomie utrzymuje się lustro wody. Pompy ręczne są najtańszym rozwiązaniem spośród wszystkich proponowanych. Sporą zaletą jest również możliwość ich łatwego i szybkiego montażu, a także demontażu np. na okres zimowy, gdy nie korzystamy z wody znajdującej się we studni. Wszystkie pompy ręczne możemy podzielić na dwa główne rodzaje: pompy ręczne do wody abisynki i pompy do wody ręczne skrzydełkowe.

Pompy zatapialne

pompy zatapialne

fot.: hurtownia-pomp.pl

Pompy zatapialne są bardzo często wykorzystywane w przypadku studni wierconych, gdy ich średnica jest niewielka. Dodatkowo można ją zastosować w przypadku konieczności odpompowania wody z zalanych pomieszczeń np. piwnic czy garaży. Niektórzy stosują ją do pielęgnacji ogrodu pompując wodę z oczka wodnego i wykorzystując ją do zraszania roślin. Niestety pompy zatapialne nie nadają się do wykorzystania przy występowaniu wody pitnej gdyż niekiedy pompują one niewielkie ilości materiałów stałych. Głównymi zaletami jest przede wszystkim ich energooszczędność, łatwa obsługa, cicha praca, mobilność i niska waga.

Kategorie: Porady

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.