Rekuperator stanowi nie jako serce systemów wentylacyjnych w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Dzięki tym urządzeniom powietrze w domach jest świeże, wentylacja bardziej efektywna i zmniejszają się straty ciepła a co za tym idzie i koszty drogiej energii.

W dzisiejszych czasach dom energooszczędny musi być przede wszystkim szczelny, z tego powodu niezwykle popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wentylacji mechanicznej kontrolowanej. Odpowiednio zaprojektowana i wybudowana wentylacja daje domownikom poczucie komfortu i zdrowie, natomiast budynek chroniony jest przed zawilgotnieniem oraz korozją.

Funkcjonowanie systemów rekuperacyjnych

W rekuperatorze czyli wymienniku ciepła spotyka się ciepłe ?brudne? powietrze pochodzące z wnętrza domu oraz chłodne ?czyste? powietrze nawiewane z zewnątrz budynku. Między poszczególnymi rodzajami powietrza nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu jednak powietrze ?brudne? oddaje swoje ciepło ?czystemu?. Pozawala to na utrzymanie przyjemnej temperatury, klimatu oraz świeżości powietrza w całym domu. W odpowiednich pomieszczeniach znajdują się kanały wentylacyjne nawiewne oraz wywiewne.

Cały system wentylacyjny pracuje niemalże bezdźwięcznie, redukuje on straty ciepła, zapewnia budynkowi szczelność, zużywa niewielkie ilości energii. Rekuperacja funkcjonuje odpowiednio do obecnej pory roku zimą umożliwia ?odzysk ciepła, zaś latem ?odzysk chłodu? dzięki czemu w domu panuje przyjemna aura nawet w upalne dni.

 

rekuperacja

Koszty rekuperacji

Instalacja systemu wentylacyjnego z rekuperatorem kosztuje od 10 do 20 tysięcy złotych. Przy dzisiejszych cenach paliw dzięki poprawnie funkcjonującemu systemowi wentylacyjnemu możliwe jest zaoszczędzenie około 1000-2000zł rocznie przy domach o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych. Zgodnie z powyższymi danymi można wyliczyć, że koszty założenia instalacji zwrócą się nam już po około 6 latach.

Plusy rekuperacji

  • Możliwość zaoszczędzenia nawet 50% kosztów energii zużywanej na ogrzanie domu,
  • Skuteczne oczyszczanie domu z dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów oraz pary wodnej,
  • Ekologiczny system wentylacyjny, na który nie ma wpływu pogoda,
  • Powietrze doprowadzane do domu jest wolne od alergenów, kurzu oraz pyłków.
Kategorie: Technologie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.