Zarówno domy energooszczędne jak i pasywne muszą spełniać pewne ogólnie przyjęte standardy. Jednakże domy pasywne kierują się większymi restrykcjami niż domy energooszczędne, które już w fazie projektu dają architektom znacznie większą swobodę.

RÓŻNICE:

 • Domy pasywne w głównym założeniu podają całkowite zamknięcie przeszkleń od strony północnej, natomiast w domach energooszczędnych wymagane jest jedynie ich ograniczenie,
 • Domy pasywne projektowane i budowane są na planie prostokąta, co nie jest wymagane w przypadku domów energooszczędnych,
 • W domach pasywnych stosowane są dachy jedno – lub dwuspadowe, co nie znajduje zastosowania w domach energooszczędnych,
 • Wentylacja nawiewowa jest elementem koniecznym zarówno w domach pasywnych jak i energooszczędnych, jednak w domach pasywnych odzyskiwanie ciepła powinno plasować się na poziomie co najmniej 80%, zaś w domach energooszczędnych wynosi 70%,
 • W domach pasywnych wymagany jest niższy współczynnik przepuszczania ciepła niż w domach energooszczędnych,
 • W domach pasywnych ogrzewanie odbywa się w powiązaniu z systemami podgrzewającymi wodę użytkową, zaś w domach energooszczędnych instalację podłącza się do głównego systemu grzewczego. W jednym i drugim rodzaju domów konieczne jest aby energia pozyskiwana była jedynie z odnawialnych źródeł energii czyli drewna, słońca, biopaliwa.

PODOBIEŃSTWA:

 • Zarówno w domach pasywnych jak i energooszczędnych istotnym elementem jest zlokalizowanie dużych, przeszklonych powierzchni po stronie południowej, dają one możliwość poboru energii z promieni słonecznych,
 • Pomieszczenia w domach pasywnym oraz energooszczędnym powinny tworzyć tzw. strefę buforową, oznacza to że w obu rodzajach domów rozkład pomieszczeń jest niemal identyczny, od południa zlokalizowany jest salon, jadalnia, zaś od strony północnej garaż i inne pomieszczenia gospodarcze.

Przenikanie i straty ciepła w domu

W dzisiejszych czasach, kiedy ceny energii stale rosną przez co niezwykle ważnym elementem w budownictwie stał się współczynnik przenikania ciepła. Powinien być on możliwie jak najniższy, gdyż wtedy straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach budynku są mniejsze i cały dom jest odpowiednio dogrzany. Wszelkie straty ciepła w domach wynikają z jego przenikania przez zewnętrzne przegrody budynku, czyli okna, drzwi, ściany, dach oraz podłogę.

domy ekologiczne

Błędy podczas budowy

Zdarza się również, że w trakcie budowy, remontu bądź eksploatacji domu powstają różnego rodzaju niechciane nieszczelności, które negatywnie oddziałują na temperaturę wewnątrz budynku. Na zużycie ciepła wpływają również systemy wentylacyjne, które wykorzystują ciepłe powietrze do ogrzewania zimnego nadmuchiwanego do domu.

Domy energooszczędne oraz pasywne mają na celu zmniejszyć ilość ciepła jaką trzeba dostarczać do budynku, a co za tym idzie również maksymalnie minimalizować koszty jego eksploatacji. Koniecznością jest zlikwidowanie strat ciepła lub niemal całkowite ich ograniczenie. Budownictwo energooszczędne stale się rozwija, istnieje więc wiele sprawdzonych metod pozwalających to osiągnąć.

Co ma wpływ na wielkość strat ciepła w domach ?

 • System wentylacyjny dobrej jakości,
 • Rozmiary budynku – kubatura oraz powierzchnia jaka musi zostać ogrzana,
 • Ilość oraz rozmiary okien, powierzchnia wszystkich przeszkleń,
 • Kształt, bryła domu oraz ilość pięter,
 • Jakość materiałów jakie zastosowane zostały do wykonania dachu, podłogi, ścian oraz grubość izolacji termicznej,
 • Rozkład pomieszczeń w domu oraz odpowiednie rozmieszczenie okien względem stron świata,
 • Odpowiedniej jakości wykonanie ocieplenia domu,
 • Stosowanie rozwiązań architektonicznych, które sprzyjają tworzeniu się mostków termicznych.

Myśl ekologiczna w Twoim domu

W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność tzw. „myśli ekologicznej”. Wiąże się to ze wzrostem świadomości społeczeństwa, dzięki edukacji ekologicznej coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z nieodwracalności pewnych procesów. Wybiegając myślami w przyszłość, zastanawiamy się nad warunkami do życia na ziemi jakie zgotujemy kolejnym pokoleniom – naszym dzieciom i wnukom. Taka refleksja skłania nas do wykorzystania całości naszej wiedzy i zebrania wszelkich sił do życia w stylu Eko.

Zmienić świat już dziś

Myślę, że wielu z nas słyszało powiedzenie : „chcesz zmienić świat – zacznij od siebie i swojego domu”. Sprawdza się ono również w kwestii ekologii. Jeśli zależy nam aby z czasem cała populacja zaczęła troszczyć się o środowisko – wystartujmy niewielkimi krokami i wprowadźmy zmiany we własnym domu.

Od czego zacząć aby nasz dom był bardziej Eko?

Jakie zmiany wprowadzić w naszym dotychczasowym życiu?

Poniższe punkty mają za zadanie wskazać działania w naszym codziennym życiu, które oddziałują bezpośrednio na środowisko, pomagają o nie zadbać zgodnie z myślą ekologiczną.

Ekologiczne zmiany w Twoim domu:

 • Oszczędność energii elektrycznej – wiadomo, że żyjąc w XXI wieku nie zrezygnujemy całkowicie ze wszelkich udogodnień zasilanych prądem elektrycznym. Możemy jednak wyłączać światło wychodząc z pomieszczenia, wodę z zastosowaniem czajnika elektrycznego gotować raz dla wszystkich domowników a nie wiele razy dla każdego z osobna, rzadziej włączać telewizor czy wymienić żarówki na ledowe. Działania te poza wpływem na środowisko pomogą nam również zmniejszyć nasze rachunki za prąd. Jeśli mieszkamy w domku możemy również korzystać z odnawialnych źródeł energii elektrycznej.
 • Oszczędność wody – poza widocznym spadkiem kosztów wynikających z poboru wody, z pewnością pozytywnie wpłyniemy na środowisko, w którym w obiegu jest określona ilość wody a jej ciągłe zanieczyszczenia mogą spowodować że kiedyś jej zabraknie. Bierzmy więc prysznic zamiast kąpieli w wannie, zakręcajmy kran podczas szczotkowania zębów, naczynia zmywajmy pod niewielkim strumieniem wody bądź w wodzie nalanej do miski.
 • Oszczędność ciepła – zimą należy rozsądnie wietrzyć mieszkanie, wyłączać kaloryfery gdy wychodzimy z domu, nie ustawiajmy również zbyt wysokiej temperatury w domu, wówczas ciężko się śpi, jeśli w ciągu dnia zrobi nam się zimno najlepiej ubrać sweter.
 • Segregacja odpadów – wyrzucaj osobna, każdy z surowców, który można ponownie wykorzystać – papier, szkło, metal, plastik. W krajach bardziej rozwiniętych w segregacji rozróżniane są również kolory szkła oraz osobno pakuje się odpady biodegradowalne, takie jak obierki od różnego rodzaju warzyw i owoców oraz inne odpadki kuchenne. W Polsce się tego jak do tej pory nie praktykuje, jeśli jednak w niedalekiej odległości od Twojego domu znajduje się gospodarstwo może zapytać czy nie wykorzystuje takich resztek w paszy np. dla świń i mu je zawozić zamiast wyrzucać.
 • Nie stosujemy siatek i opakowań jednorazowych – najlepsze będą ekologiczne torby wielokrotnego użytku, słoiki czy plastikowe pojemniki.
 • Ekologiczne detergenty – pozbądź się chemicznych środków do czyszczenia zamień je na stare sprawdzone sposoby – ocet do mycia szyb i usuwania kamienia, orzechy do prania, a zwykłe mydło do rąk zamienień na naturalne – szare.
 • Nie kupuj zbędnych przedmiotów – życie w stylu Eko powinno iść na równi ze skromnością, nie kupuj więc ogromnych ilości przedmiotów, których i tak nie będziesz używać, dodatkowo zrób remanent w domu i sprawdź czy tym co już masz nie możesz się jeszcze podzielić z innymi.
 • Nie kupuj dziecku nowych zabawek – zamiast wydawać pieniądze na drogie zabawki, które dziecko i tak rzuci prędzej czy później w kąt zachęć malucha do aktywności przy pomocy kartonów, sznurków, guzików, starych plastikowych opakowań i wszystkiego co tylko znajdziesz w domu stwórzcie samodzielnie własne zabawki.
 • Hoduj własne zioła i kiełki – w tym celu możesz wykorzystać parapet we własnym mieszkaniu, jeśli mieszkasz w domku możesz je sadzić w ogrodzie a na zimę przenosić pojedyncze krzewy do domu aby mieć świeże zioła przez cały rok.
 • Pokaż ekologiczny styl życia swojemu dziecku – nie ucz malucha takiego podejścia, pozwól mu dokonać wyboru czy również chce iść taką drogą. Pokazuj jednak jak żyjesz, jakie masz ideały a samo z pewnością nauczy się zasad ekologii.
Kategorie: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane Posty

Dom

Jakie są dobre drzwiczki kominkowe ?

Kominki od lat stanowią jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych salonów i pokoi gościnnych, wprowadzając do wnętrza odrobiny ciepła, charakteru i przytulnej atmosfery. Dobrze dopasowany kominek potrafi całkowicie odmienić przestrzeń, wpisując się w właściwie każdy styl Czytaj więcej…

Dom

Aranżacje salonu z biokominkiem

Kominki ocieplają pomieszczenia nie tylko w sposób praktyczny, ale też estetyczny. Dodatkowo nadają salonowi elegancji. Wspaniale sprawdzają się podczas chłodniejszych letnich wieczorów czy też zimą. Każdy z nas czerpie przyjemność z wypicia kubka gorącej herbaty Czytaj więcej…

Dom

Serwis klimatyzacji – kiedy trzeba serwisować klimatyzację?

Klimatyzacja to standardowy element wyposażenia budynków publicznych, a także wielu domów. Okazuje się, że klimatyzacja staje się standardowym elementem wyposażenia budynków. Utrzymanie właściwej temperatury w budynkach posiada wiele zalet. W domu pozwala na komfortowe warunki Czytaj więcej…