Kominki od lat stanowią jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych salonów i pokoi gościnnych, wprowadzając do wnętrza odrobiny ciepła, charakteru i przytulnej atmosfery. Dobrze dopasowany kominek potrafi całkowicie odmienić przestrzeń, wpisując się w właściwie każdy styl wnętrzarski. Od klasycznych, dużych i okazałych kominków, przez całkowicie minimalistyczne i nowoczesne, wszystkie posiadają jedną cechę wspólną ? drzwiczki, dzięki którym podziwianie ognia i rozpalanie paleniska jest w ogóle możliwe.

Drzwiczki kominkowe to zdecydowanie element, nad którego wyborem warto poważnie się zastanowić. Choć wydawać by się mogło, że nie są one zbyt istotne, w rzeczywistości to właśnie drzwiczki odpowiadają za estetykę kominka, a jednocześnie jego funkcjonalność i ostateczną ekonomię użytkowania. Dobre drzwiczki kominkowe to przede wszystkim drzwiczki odporne na wysokie temperatury i ciśnienie, szczelne i bezpieczne, a przy tym pozwalające na cieszenie się pełnym widokiem palącego się wewnątrz ognia. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

O czym pamiętać wybierając drzwiczki kominkowe?

Ekonomiczny i wydajny kominek to doskonałe uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania w domu. Aby jednak mógł sprawnie działać, konieczne jest nie tylko wybranie właściwego wkładu i materiału opałowego, ale też dopasowanie drzwiczek do modelu kominka. Szczelne drzwiczki kominkowe to podstawa pomieszczenia wolnego od dymu, a jednocześnie ciepłego dzięki emitowanej z kominka energii cieplnej. Drzwiczki warto dobierać więc zgodnie z zaleceniami producenta, dopasowane do konkretnego modelu wkładu czy pieca kominkowego wolnostojącego, a jednocześnie takie, by spełniały oczekiwane warunki stylizacyjne.

Kolejną istotną kwestią podczas wyboru drzwi kominkowych są ich właściwości żaroodporne. Każde drzwiczki mogą być przeszklone, jednak nie wszystkie wytrzymają ciśnienie i temperaturę tworzące się przy maksymalnie rozpalonym palenisku wewnątrz kominka. Dobre drzwiczki kominkowe powinny być dopasowane do mocy i specyfikacji danego modelu kominka, a dopiero później analizowane pod kątem estetycznym. W wielu wypadkach pozornie pasujące drzwiczki kominkowe mogą nie wytrzymać naporu ciśnienia wewnątrz czy też nie zapewniać odpowiedniej wentylacji ostatecznie zduszając ogień.

Jedną z ciekawszych funkcji dodatkowych nowoczesnych drzwiczek kominkowych jest popielnik, czyli wbudowana szufelka zbierająca popiół ze spalanego drewna i umożliwiająca jego swobodne, bezpieczne usuwanie przy każdym kolejnym sprzątaniu. Popiół jest oczywiście nieodłączną częścią użytkowania kominka, dlatego też dodatki ułatwiające jego sprzątanie są bez wątpienia atrakcyjną opcją, na którą warto się zdecydować. Drzwiczki kominkowe z popielnikiem pozwalają na czyste i bezproblemowe użytkowanie kominka nawet w najbardziej czystym, zadbanym pomieszczeniu, dla którego rozsypujący się popiół byłby ogromnym utrudnieniem.

Właściwe drzwiczki do twojego kominka

Wybierając drzwiczki kominkowe przede wszystkim kierujemy się dziś walorami estetycznymi ? to dzięki nim możliwe będzie podglądanie wnętrza kominka i to one będą najbardziej widoczną częścią całej konstrukcji. Z tego też powodu wiele osób stawia na proste modele drzwiczek, które idealnie dopasują się zarówno do kominka w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, jak i tego w bardziej zabytkowym, epokowym pomieszczeniu. Najlepszą opcją są oczywiście drzwiczki przeszklone, choć oczywiście w dalszym ciągu możliwe jest znalezienie drzwiczek kominkowych całkowicie zabudowanych czy drzwiczek ażurowych.

drzwiczki-do-nowoczesnego-kominka

Wśród elementów, na które można mieć wpływ podczas wyboru drzwiczek kominkowych jest strona, w którą będą się otwierać czy to, ile będą mieć skrzydeł. Oczywiście najbardziej standardowym rozwiązaniem są drzwiczki kominkowe otwierane w prawo lub w lewo jako jedno skrzydło, jednak na rynku dostępne są zarówno drzwiczki dwuskrzydłowe, jak i drzwiczki kominkowe przesuwane nie wymagające przestrzeni przed kominkiem do umożliwienia dostępu do środka. Te ostatnie są też korzystnym rozwiązaniem w momencie, gdy kominek zamknięty nie zawsze ma służyć użytkownikom w ten sposób. Często gdy trudno zdecydować się pomiędzy standardowym kominkiem zamkniętym, a zdecydowanie atrakcyjniejszym kominkiem otwartym, dobrze dopasowane drzwiczki kominkowe mogą stanowić doskonałe rozwiązanie.

Kominek to jedna, integralna część która potrafi odmienić wnętrze jak żadna inna dekoracja. Wybierając model dla siebie warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły takie jak właśnie drzwiczki, które niejednokrotnie można dopasować wedle własnych potrzeb i tym samym znaleźć rozwiązanie idealne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Bofoco, posiadającego w swoim asortymencie eleganckie, nowoczese, a także klasyczne drzwi do kominka.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.