Jeszcze kilka lat temu wydawać by się mogło, że w kwestii ogrzewania domów, mieszkań i powierzchni biurowych nie pojawi się już nic nowego. Większa część społeczeństwa w dalszym ciągu korzysta z tradycyjnych kaloryferów, do których ciepło doprowadzane jest z różnego rodzaju źródeł takich jak pompy ciepła, miejskie ciepłownie, czy piece gazowe. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy o konieczności poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych i wydajnych rozwiązań pozyskiwania ciepła. Wiele miejsc stawia więc na panele słoneczne montowane na dachach dużych biurowców, a często również domów. Na rynku pojawiła się jednak jeszcze jedna alternatywa ? ogrzewania na podczerwień. Na czym polega i jakie są zalety i wady tego nowatorskiego rozwiązania?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ten niezwykle nowoczesny i interesujący sposób ogrzewania pomieszczeń pojawił się na rynku stosunkowo niedawno i dla osób, które są przyzwyczajone do tradycyjnego kaloryfera umieszczonego pod parapetem okna lub ogrzewania podłogowego, działanie paneli infrared i ogrzewań powierzchniowych, podłogowych i sufitowych może wydawać się co najmniej nietypowe. Ogrzewanie na podczerwień różni się bowiem od tradycyjnych metod już samym sposobem rozprowadzania ciepła. Standardowe grzejniki działają na zasadzie konwekcji, czyli ogrzewania powietrza poprzez wprawiania go w ruch, by to następnie mogło ogrzewać ściany, strop i całe wnętrze w drodze powrotnej do grzejnika.

Ogrzewanie podłogowe

Projekt ogrzewania podłogowego zrealizowanego przez firmę Enerbau.

System ten jest o tyle nieefektywny, że ciepłe powietrze unosi się u góry, nierównomiernie ogrzewając pomieszczenie i sprawiając, że na dole zawsze jest chłodniej. W przypadku ogrzewania na podczerwień mamy do czynienia z zupełnie innym systemem grzania ? emitowane przez panele, folie oraz maty grzewcze fale podczerwone ogrzewają bezpośrednio wszystkie elementy pomieszczenia. Dzięki wymianie ciepła, które jest odbijane falami od przedmiotów, odczuwalna temperatura w pomieszczeniu wzrasta do poziomu temperatury idealnej dla zdrowia człowieka.

Ogrzewanie sufitowe

Ogrzewanie sufitowe na podczerwień – projekt zrealizowany przez firmę Enerbau.

Ogrzewanie na podczerwień daje ten wyższy komfort termiczny, aniżeli ogrzewania tradycyjne konwekcyjne, choć w momencie sprawdzenia faktycznej temperatury w pomieszczeniu okazuje się, że ta jest o 2oC niższa, jak to jest w przypadku ogrzewania tradycyjnego.

Zalety i wady ogrzewań na podczerwień

Podstawową zaletą ogrzewania na podczerwień i tą, z którą jego producenci wiążą największe nadzieje, jest znaczące obniżenie kosztów ogrzewania i eksploatacji w stosunku do tradycyjnych metod grzewczych.

W domach niskoenergetycznych najlepiej sprawdzają się ogrzewania podłogowe i sufitowe za pomocą folii grzewczych. Trwałość folii wynosi do 50 lat, a dzięki pokryciu 80% ogrzewanej powierzchni uzyskujemy najwyższy komfort termiczny.

Panel grzewczy Ecosun, źródło: Enerbau

Niektóre panele grzewcze swoim wyglądem przypominają piękne, abstrakcyjne obrazy.

Ogrzewanie na podczerwień jest przy tym proekologiczne i ma udowodniony, korzystny wpływ na zdrowie człowieka (podczerwień jest jedną z metod wykorzystywanych w lecznictwie). Pod względem korzyści użytkowych, ogrzewanie podczerwone pozwala na szybkie ogrzanie pomieszczeń, gdyż ciepło jest tu odczuwalne już po 30 minutach od uruchomienia panelu. Warto zauważyć, że z powodu braku przemieszczania się ciepłego i zimnego powietrza, ogrzewanie na podczerwień sprzyja alergikom ? kurz nie krąży już nieustannie w pomieszczeniu i jest znacznie łatwiejszy do sprzątnięcia.

Niewątpliwą zaletą jest tu też trwałość paneli grzewczych ? ich użytkowanie jest według obliczeń możliwe nawet przez kilkanaście i więcej lat, a sam montaż i demontaż są niezwykle proste.

Zalety zdrowotne ogrzewań na podczerwień:

1. Najzdrowsze źródło ciepła, jakim jest naturalne promieniowanie podczerwone (stosowane
między innymi w inkubatorach dla noworodków).
2. Najwyższy komfort cieplny (nieosiągalny przy innych systemach grzewczych).
3. Zdrowe dla reumatyków i alergików (brak konwekcji).
4. Stymuluje układ immunologiczny i wspomaga rekonwalescencję chorych.
5. Szczególnie zdrowe dla dzieci bawiących się na podłodze (ciepła podłoga chroni przed
przeziębieniem.
6. Zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych.
7. Zapobiega zawilgoceniu ścian oraz suszy zawilgocone ścian.

Źrodło informacji: https://www.enerbau.pl/.

Czy są zatem jakiekolwiek wady ogrzewania na podczerwień?

W przeciwieństwie do metod tradycyjnych, które w większości przypadków wykorzystują wodę, ogrzewanie na podczerwień nie pozwala na jej podgrzewanie. Oznacza to, że osoby decydujące się na zamontowanie ogrzewania na podczerwień w domach lub biurach będą musiały znaleźć alternatywne źródło do ogrzewania wody. Co więcej, wydajność ogrzewania na podczerwień może maleć znacząco w momencie, gdy budynki nie są docieplone z zewnątrz oraz do gruntu i nagrzewanie ścian nie powoduje zatrzymania ciepła w pomieszczeniach. Jako źródło CWU można stosować powietrzne pompy ciepła, które nie dość, że ogrzewają wodę, to latem pełnią rolę klimatyzacji.

Kategorie: Dom

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.