Aby drewniana elewacja pięknie prezentowała się przez długie lata, to niezbędne jest wykonanie jej ze sprawdzonych wysokiej jakości materiałów, przez wykwalifikowanych fachowców. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej impregnacji drewnianych elementów. Drewno ma duże możliwości zastosowania oraz świetne parametry izolacyjne, które sprawiają, że deska szalówka jest jednym z głównych materiałów do wykończenia fasady budynku.
Z czego jest ten rodzaj desek?
Ten rodzaj desek wykonywany jest najczęściej z rodzimych gatunków drewna, takich jak sosna, świerk czy modrzew. Są tanie, ale wymagają regularnej konserwacji. Coraz częściej deski wykonywane są z drewna skandynawskiego oraz egzotycznego. Są droższe, lecz odporniejsze na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Rzadziej wymagają zabiegów konserwacyjnych. Jednym z popularnych gatunków zagranicznych jest świerk skandynawski, który jest twardy i łatwy w obróbce. Jest również odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Rosnącą popularnością cieszy się modrzew syberyjski, który uważany jest za jeden z lepszych i trwalszych gatunków drzew iglastych.
Deski szalówki są suszone, profesjonalnie strugane i heblowane – jest to gwarancja najwyższej jakości, która doceniania jest po wielu latach użytkowania. Powinny mieć niski procent wilgotności max. 15%, dzięki temu są odporniejsze na odkształcenia.
Montaż
Szalówki montowane są na ścianach szkieletowych lub murowanych (nawet jeśli jest już wykonane ocieplenie budynku) do tzw. rusztu, czyli konstrukcji nośnej, która dźwiga ciężar tych desek, a obciążenia wynikające, np. z siły wiatru i pracy drewna przenoszone są na ścianę. Dlatego tak ważne jest solidne wykonanie rusztu z drewnianych wcześniej zaimpregnowanych łat.
Wybór drewna na szalówkę zależy wyłącznie od upodobań inwestora oraz jego możliwości finansowych. Najtańsze są rodzime gatunki, np. sosna. Droższe, lecz odporniejsze na działanie niekorzystnych warunków są skandynawskie odmiany drewna.