Sunday 4th June 2023

Nie każdy komin jest taki sam

4 listopada 2022 by SolarnyMaciek
No Comments

Własny kominek to marzenie niejednego z nas. Oprócz praktycznych funkcji, jak zapewnianie ogrzewania, oferuje niesamowitą atmosferę, zwłaszcza podczas zimowych nocy. Jednak, aby kominek pełnił swoją funkcję, musimy zadbać o odpowiedni sprzęt, w tym celu najlepiej sprawdzi się komin stalowy dwuścienny do kominka, innymi słowy system wyposażony w stalowy rdzeń w połączeniu z izolacją termiczną, dodatkowo zabezpieczoną płaszczem. W zależności od rodzaju podłączonego urządzenia grzewczego dobieramy odpowiedni rodzaj rdzenia (na przykład, decydujemy czy rdzeń ma być z uszczelką czy nie, czy potrzebna jest zwiększona grubość). Nie bez znaczenia są też parametry spalin. Jeśli chodzi o grubość izolacji i rodzaj płaszcza zewnętrznego, podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego sprzętu, należy uwzględnić miejsce instalacji komina oraz temperaturę spalin.

Dlaczego izolacja cieplna jest ważna

Oczywiście, kominek ma nam przede wszystkim służyć – zapewniać ciepło. Jednak kwestia bezpieczeństwa jest kluczowa. W przypadku komina stalowego dwuściennego do kominka, jego zewnętrzna powierzchnia nie może nagrzewać się do temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza, a to gwarantuje odpowiednia grubość izolacji. Inne kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę to:

  • zmniejszenie ryzyka kondensacji, co ma związek z kwaśnymi produktami spalania (dokonuje się tego poprzez regulację procesów spalania)
  • możliwie jak najwyższa sprawność urządzenia (w tym celu zazwyczaj obniża się temperaturę spalin, ale w przypadku kominów stalowych osiąga się to poprzez odpowiednią grubość izolacji)
  • doświadczenie monterów instalacji (ten typ instalacji wymaga konkretnych umiejętności). 

Podsumowując, dwuścienne kominy stalowe to dobre rozwiązanie. Montaż takiej instalacji, choć wymaga doświadczenia, nie zajmuje dużo czasu. Dobra izolacja gwarantuje bezpieczeństwo oraz zapobiega kondesacji. Ciągłość izolacji termicznej zostaje zachowana dzięki temu, iż instalacja nie zawiera mostków cieplnych. Tego typu produkty są też trwałe i będą nam bardzo długo służyć.