Rozdzielnica to jeden z najistotniejszych elementów praktycznie każdej instalacji elektrycznej. To właśnie ona jest bowiem odpowiedzialna za optymalny podział energii pomiędzy poszczególne układy, umożliwiając tym samym dostarczenie zasilania do pomieszczeń oraz znajdujących się w nich urządzeń. Z tego też powodu, rozmaite obudowy elektryczne, skrywające właśnie rozdzielnice, są instalowane w praktycznie każdym budynku, od domów jednorodzinnych, po duże zakłady chemiczne. Należy przy tym pamiętać, że zainstalowana skrzynka jest równie istotna dla prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej, co kryjące się w niej układy. To właśnie ona zapewnia im bowiem ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz osobami nieupoważnionymi. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy o najistotniejszych kwestiach, związanych z zakupem nowej rozdzielnicy.
Rozdzielnica do domu
W przeciwieństwie do swoich przemysłowych odpowiedników, skrzynki elektryczne do domu są produktami znacznie tańszymi, zapewniającymi podstawową ochronę. Powodem jest tu przede wszystkim ogólny brak poważniejszych zagrożeń, takich jak obecność szkodliwych chemikaliów. Skrzynki do rozdzielnic domowych są przeważnie wykonane z tworzyw sztucznych, aczkolwiek w ofertach specjalistycznych sklepów możemy natknąć się również na modele stalowe. Na rynku dostępne są zarówno rozdzielnice tablicowe, jak i skrzynkowe, co pozwala na prostsze dobranie ich pod kątem indywidualnych potrzeb. Producenci tego typu sprzętów nie zapomnieli również o zróżnicowanych designach i wariantach kolorystycznych, dzięki którym rozdzielnica jest w stanie nie tylko zapewnić łatwy dostęp do bezpieczników lub ograniczników, ale również wkomponować się w aranżację danego wnętrza.
Rozdzielnice przemysłowe
W ofercie renomowanych marek znajdziemy również nowoczesne obudowy elektryczne, opracowane z myślą o użytku na terenie obiektów przemysłowych. Jest to szczególnie istotne, ponieważ miejsca te wymagają niezwykle sprawnego rozdzielenia energii pomiędzy układy, przy jednoczesnym zabezpieczeniu delikatnych podzespołów przed uszkodzeniami oraz próbami sabotażu. Z tego też powodu, profesjonalne skrzynki rozdzielcze zostały wykonane z niezwykle trwałych materiałów, zaś ich konstrukcja jest na tyle szczelna, aby uniemożliwić pyłom, chemikaliom lub wodzie przedostanie się do układu. Wybierając obudowę, możemy zdecydować się na model na- lub podtynkowy. Te pierwsze zajmują znacznie więcej przestrzeni, lecz ich montaż jest dużo szybszy i prostszy. Skrzynki podtynkowe niwelują z kolei ryzyko nieumyślnego ich strącenia, lecz ich montaż wymaga czasochłonnego kucia ścian. Z tego też powodu, warto rozważyć wszystkie dostępne opcje już na samym etapie projektowania instalacji elektrycznej.